Sub presiunea concurenţei şi pentru a crea noi surse de venit, cel mai mare producător de telefoane mobile din lume, Nokia, intră tot mai agresiv pe segmentul serviciilor. Primul exemplu este chiar Nokia Money, un serviciu financiar pentru telefoane mobile care va permite folosirea telefonului pe post de card pentru micro-plăţi.
Unele telefoane Nokia vor avea sistemul de plată deja instalat, altele vor putea descărca sistemul din Ovi. Nokia a început deja să construiască o reţea de parteneri care să accepte plăţile prin serviciul Money.
Nokia a folosit pînă acum tehnolgoia NFC (Near Field Communication), sistemul wireless pentru micro-plăţi, dar se pare că a lansat varianta online, ca alternativă mai viabilă. Sistemul de plată folosit este realizat de Obopay. Nokia va lansa Money doar pe anumite pieţe în 2010.
Mai multe companii testează astfel de soluţii, Vodafone are un sistem popular în ţările sărace ale lumii, Visa şi Mastercard au proiecte NFC, iar despre Facebook se spune că pregăteşte o soluţie de plăţi online similară cu PayPal.




[...] devami icin tiklayin Published: August 27, 2009 « Previous Post [...]
[...] de telefoane mobile din lume, Nokia, intra tot mai agresiv pe segmentul serviciilor, scrie Dan Dragomir. Primul exemplu este chiar Nokia Money, un serviciu financiar pentru telefoane mobile care va [...]