Google testează un “dispozitiv wireless pentru divertisment multimedia”, fără alte detalii. După cum știm însă, gigantul online tocmai a angajat un senior Apple pentru a conduce un proiect ultra-secret. De fapt, cred că se vor confirma zvonurile că produc o tabletă proprie care să concureze iPad și să fie replica Nexus pe zona de device-uri media.

Google a informat autoritățile că va testa 250 de prototipuri ale acestui device “în afara laboratoarelor” pentru că trebuie să vadă cum funcționează în aer liber. Testarea este programată să se încheie în iunie.
Device-ul va fi modificat înainte de a fi supus aprobărilor autorăriților, spun oficialii într-o scrisoare trimisă FCC, comisia americană care aprobă orice terminal vândut pe piața americană. Gadgetul va avea platforma mobilă Android. Google încearcă să impună platforma pentru a crea un ecosistem care să genereze mai multe venituri, exact după modelul Apple. Google are nevoie să-și diversifice veniturile, majoritatea încasărilor sale fiind în continuare dependente de publicitatea online.




[...] fanii Google, cei care sunt încântați și de Google+.Alte detalii despre tableta Google sunt aici și aici.CITESTE si articolele similare :Laptopuri HP la reducere – Crazy DayTehnologie pentru [...]