Categoria : Software (Click pentru articole similare!)




CNAS: sistemul informatic a fost repornit

Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a reușit repornirea sistemului informatic în cursul zilei de ieri. Aseară am primit invitație la conferința de presă organizată astăzi, chiar la ora asta (12-00). Din păcate, mi-a fost imposibil să ajung. Într-adevăr este un sistem informatic de o complexitate cu mult peste medie, dar Oracle este printre puținii furnizori capabili să facă față unei astfel de provocări.
Update (15:05): am reușit să desfac nodul gordian al întregii afaceri. Pe scurt, așa cum m-am gândit de la început, eroarea se datorează modului în care a fost gestionat contractul, respectiv implementarea și gestionarea bazelor de date, plus un bug care a fost descoperit într-adevăr în baza de date.

Oficial, HP a cumpărat licenţa de baze de date de la Oracle, fără a achiziţiona aşa cum recomandă Oracle şi serviciile de implementare şi gestiune. Licenţele includeau pachetul standard de suport (suport online de la echipă de suport din SUA). Implementarea a fost făcută de către Siveco.

Marţi, 11 ianuarie, când au apărut probleme caree ţin de managementul bazei de date, compania Oracle a fost contactată pentru a oferi suport tehnic. Imediat, Oracle a pus la dispoziţie o echipă tehnică din SUA, care a oferit suport tehnic online, aşa cum era prevăzut în contract.

În plus, o echipă de specialişti a fost trimisă la faţă locului, pentru a oferi suport on-site, deşi acest lucru nu era stipulat în contract. Opt specialişti Oracle au lucrat, prin rotaţie, la faţa locului, pentru a remedia problema. Deşi bug-ul a survenit la baza de date, Sorin Mîndruțescu a declarat azi la conferinţă că nu se ştie ce s-ar fi întâmplat dacă şi Oracle ar fi fost implicat direct în proiect, prin serviciile de implementare şi gestiune a propriului produs.

Cu toate acestea, văd că nici Oracle, nici ceilalți participanți, nu au detaliat clar unde a fost eroarea care a blocat sistemul informatic.

Din conferința de presă, am reținut afirmațiile de mai jos.

Radu Enache, HP, a spus că sistemul informatic este unul dintre cele mai avansate din Europa. Oamenii Oracle / Siveco & Hp au lucrat 24/7 pentru remedierea situației apărute. Cum au spus și cei de la CNAS, nu s-a pierdut nicio dată introdusă în sistem.

Irina Socol, Siveco, a afirmat că baza de date are sute de milioane de intrări – medicamente, rețete, facturi, plăți. Sunt 50.000 de medici. Probabil volumul de date ar trebui să fie o scuză.

Sorin Mândruțescu, Oracle, spune că sistemele de baze de date Oracle sunt considerate cele mai bune din lume de analiștii independenți.

Oficialii spuncă în următoarea perioadă se va efectua o testare / monitorizare specială a parametrilor de funcţionare a aplicaţiei. Baza de date nu a fost afectată de erori și funcționează la ora actuală la capacitatea maximă. Miercuri, 12 ianuarie, fusese suspendată activitatea sistemului informatic CNAS.

Citeste pe aceeasi tema:



2 comentarii la articolul “CNAS: sistemul informatic a fost repornit”

  1. 1

    [...] Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a reușit repornirea sistemului informatic Oracle / HP / Siveco în cursul zilei de ieri. Baza de date nu a fost afectată de erori. Miercuri, [...]

  2. 2

    [...] succesul de la CNAS, Siveco Romania va furniza un sistemul computerizat de gestiune a operatiunilor de tranzit vamal [...]


Parerea ta este importanta!

Samsung Galaxy:

Gadgeturi testate

Mio Spirit 680 – foarte ok

Mio Spirit 680 - foarte ok

În plimbările prin țară am avut la noi trei ti[...]

SeeNow – filme și emisiuni TV online

SeeNow - filme și emisiuni TV online

Am testat serviciul SeeNow, despre care am aflat l[...]

Gigabyte P2532 – laptop de gaming [review]

Gigabyte P2532 - laptop de gaming [review]

Laptopul de gaming al Gigabyte mi-a fost trimis la[...]

HTC One X – review

HTC One X - review

HTC One X chiar este cel mai tare smartphone în m[...]

Nokia Lumia 800 – avantaje și probleme

Nokia Lumia 800 - avantaje și probleme

Nokia Lumia 800 este un smartphone interesant. Are[...]

Parteneri:

Arena IT - blog de stiri IT - hardware, software, jocuri
Forum PC - forum de tehnologie
GSMRo.ro - Informatii telefoane mobile
ITStiri.ro - Stiri si informatii din IT
Laptop News - Stiri, Review-uri,Sfaturi, Laptopuri.
Playtech.ro - Gadgeturi, Tehnologie, Jocuri, Video, Download, Tips&Tricks
connect.ro – Cea mai mare revista de telecomunicatii din Europa
Asistenta IT - Forum de asistenta IT