Un eveniment azi la care nu am reuşit să ajung. O operaţiune FBI, în colaborare cu autorităţile românue, a dus la arestarea a 22 de persoane care au produs pagube de peste 10 milioane de dolari în SUA, prin licitaţii false online. Infractorii au înşelat peste 2.000 de victime în SUA.

Harta victimelor teparilor online
Autorităţile române au efectuat 117 percheziţii, care au vizat peste 100 de suspecţi. Membrii acestui grup de crimă organizată au păgubit cetăţeni din toate cele 50 de state americane.
Ce spune ambasadorul SUA, Mark Gitenstein :
Criminalitatea informatică este o ameninţare crescândă ce afectează atât cetăţeni din SUA, cât şi din România. Infracţiunile comise pe internet nu sunt limitate de graniţe. Doar cooperând, aşa cum am făcut ieri, putem destructura astfel de grupări infracţionale transfrontaliere şi putem proteja victimele nevinovate.
Adesea pretinzând că sunt membri ai armatei americane, aceşti infractori cibernetici au susţinut că au automobile de vânzare. Ei au folosit încrederea americanilor în armată pentru a păcăli persoane bine intenţionate, care nu bănuiau nimic, să le trimită bani pentru a achiziţiona automobile inexistente. Infractorii cibernetici ne răpesc nu doar banii, ci şi senzaţia de siguranţă personală. Acest tip de infracţiuni ne afectează pe toţi, acum când folosim din ce în ce mai mult internetul şi desfăşurăm afaceri oline.




Va asigur ca asta este doar primul set de arestari. Cu siguranta tipii aiai nu erau singurii care faceau asa ceva. Mai sunt romani si in afara Romaniei care cu siguranta se simteau mai in siguranta afara. Parerea mea.
Din pacate imaginea negativa pe care ne-o fac acesti indivizi nu se va sterge aproape niciodata…