Am pus 3DMark al Futuremark pe iPhone 5S, Samsung Galaxy S4 și HTC One. Evident, diferența de platforme rămâne, dar pe de altă parte și testul este același, are aceleași etape și aceleeași grafică, cred că rezultatul este interesant. Diferențele există și vreau să le comentăm mai jos. Nu acest benchmark va vinde un model sau altul, dar poate că unii vor învăța ceva din asta.
Pun la final niște poze, mie mi-a plăcut cum au ieșit, aș vrea să-mi spuneți ce părere aveți voi.
Video
Comentarii
Mi se pare interesantă diferența de scor, dacă ne gândim că iPhone 5S are procesor dual-core la 1,3 GHz, Samsung Galaxy S4 are quad-core la 1,9 GHz, iar HTC One are același procesor quad-core, dar la 1.7 GHz. Pe partea de GPU iPhone are un GPU quad-core PowerVR (seria 6) G6430, iar One are Adreno 320, exact la fel ca Galaxy S4.
A7 a rulat testele mai rapid, are scor mai bun. Vă mai trimit la alte teste similare.
Fotografie
Am făcut niște poze pe ploaie, afară, în mașină, prin geam. Ies excelent. Mâine o să fac și câteva comparații între fotografiile realizate de cele trei terminale.
Galaxy S4 are bluetooth activ, iar HTC One ruleaza in modul de economisire energie (cel putin pe finalul testului).
In orice caz, cele doua telefoane cu Android sunt de 6 luni pe piata si e normal sa fie batute. Eu as fi mai curios sa vad cum se descurca iPhone 5s cu un telefon care are Snapdragon 800. Sa zicem un LG G2, Note 3 sau Sony Xperia Z1.
 
Din pacate nu cred ca ajunge nici G2, nici Z1, in timp util sa fac acest test… Data viitoare 🙂
 
Pe langa cele spuse de Dan, nu e relevant CPU-ul aici, ci GPU-ul.
iPhone 5 are noul PowerVR G6430 cu 4 nuclee, S4 are PowerVR SGX 544MP3, iar HTC One Adreno 320.
Sunt curios cum se descurca Adreno 330 de pe LG G2.
 
Rezultatele testelor benchmark pot fi influentate de producatori. Samsung a incercat sa explice ca „optimizarile” nu erau doar pentru teste http://allthingsd.com/20130731/samsungs-bizarre-benchmark-boosting-explanation/. Apple a aprobat 3DMark chiar inainte de lansarea iPhone 5S, cu siguranta au avut timp sa testeze si sa faca optimizarile necesare in iOS7.
 
C-am toti producatorii de harware au niste module speciale de a pacali oarecum benchmark-urile ca se dea rezultate mai mari, eu cand testez un astfel de device, il probez in jocuri, in videoclipuri greu de randat, si in meniu, si daca scartaie putin nu prea este de bine pentru un device nou.