Sony Xperia 1 VIII a fost dezvăluit de producătorii de huse. Ca de obicei, aceștia au primit de la producător dimensiunile oficiale ale viitorului model. Se pare că japonezii schimbă design-ul anul acesta.

Sony Xperia 1 VIII

Ce știm despre Sony Xperia 1 VIII

Au mai circulat câteva zvonuri contradictorii cu privire la o serie de modificări ale viitorului Sony Xperia 1 VIII. Astăzi, în sfârșit, avem o oarecare certitudine. Imaginile au apărut pe rețeaua chinezească Weibo, prezentând un design al camerei reînnoit.

ads

Randările au dezvăluit un decupaj pătrat care adăpostește trei senzori ai camerei și blițul LED. Ceea ce ar reprezenta o abatere majoră de design față de configurația camerei aliniate vertical a Xperia 1 VII.

De asemenea, putem observa un decupaj perforat pentru camera frontală, ceea ce ar fi o altă abatere de la toate celelalte smartphone-uri Sony de până acum, care au optat pentru păstrarea camerei în rama superioară a ecranului. Un alt lucru ciudat este că randările arată mai multe găuri mici care înconjoară senzorii camerei, ceea ce i-a făcut pe mulți să creadă că sunt pură ficțiune.

Sony Xperia 1 VIII

Recent, un administrator Sony Fans Vietnam, care are un istoric pozitiv de scurgeri de informații, a sugerat că, deși designul final al Xperia 1 VIII ar putea arăta diferit, acesta va avea o insulă a camerei reproiectată.

Postarea sugerează că randările nu prezintă designul final al Xperia 1 VIII, dar primim și confirmarea faptului că viitorul smartphone emblematic Sony va avea un obiectiv cu zoom și un „senzor mult mai mare” decât actualul Xperia 1 VII. Această dimensiune mai mare a senzorului este motivul pentru care Sony se așteaptă să lanseze o insulă a camerei reproiectată, cu un aspect pătrat.

Așadar, cam asta rezumă acest lot de randări scurse. Ar putea să ne arate insula actualizată a camerei de la Sony, dar se așteaptă ca designul general să sufere unele modificări. Singura altă informație pe care am văzut-o despre Xperia 1 VIII este o listare în baza de date IMEI. Site-ul japonez S-Max a făcut niște cercetări și a descoperit numele modelelor pentru Sony Xperia 1 VIII și Xperia 10 VIII în baza de date IMEI GSMA. Aceste modele apar în ordine, de exemplu, Xperia 1 VII și 10 VII erau PM-150X-BV și, respectiv, PM-151X-BV. Așadar, PM-152X-BV și PM-153X-BV ar trebui să fie succesorii modelului Mark VII.

Sony a plasat prestigioasa sa marcă de televizoare Bravia sub controlul TCL, dar în timpul recentei conferințe privind rezultatele financiare, Lin Tao, directorul executiv și director financiar al Sony, a declarat că „nu va exista nicio modificare a statutului” pentru telefoanele Xperia.