Motorola Moto G9 a fost prezentat oficial în India și combină de asemenea specificațiile tehnice decente cu un preț foarte bun. Are însă un procesor slăbuț, Snapdragon 662, bazat pe ARM Cortex-A73 (Kryo 260 Gold) și Cortex-A53(Kryo 260 silver). Însă prețul este de circa 153 dolari.,
Detalii tehnice Moto G9
Ecran: 6.5” IPS LCD, 1600x720p
Procesor: Qualcomm Snapdragon 662
GPU: Adreno 610
Memorie: 4 GB RAM
Stocare: 128 GB + microSD
Camera: 48+2+2 megapixeli
Selfie: 8 megapixeli
Dimensiuni: 165.2 1 x 75.73 x 9.18mm
Greutate: N/A
Baterie: 5000 mAh + 15W
OS: Android 10
Tehnologii: Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, GPS, USB-C, NFC
Preț: 155 dolari
Lansaraea Moto G9
Moto G9 a fost prezentat oficial în India, iar de-acolo avem toate detaliile. Sper să fie și anul acesta un Moto G9 Plus care să vină cu specificații mai bune de-atât. Altfel, pare să fie un mirange oarecare. Nu-mi surâde nici ideea trecerii la procesorul 662, după ce modelele cu 665 s-au vândut relativ ok. Cum arată și numele, 662 este sub nivelul de performanță al lui 665. Nu diferă mult, dar în anumite condiții poate contează.
Terminalul dispune de 4GB de RAM și 128GB de stocare în varianta de bază, plus slotul de carduri microSD. Este suficient pentru Android 10, dar nu mai este cel curat, vine cu interfața dezvoltată de Motorola, respectiv My UX. Ok, nu este ea foarte personalizată și nu are bloatware (aplicații nedorite preinstalate), dar tot ajunge să difere de interfața Android, care făcea diferența pe terminalele Motorola.
Camerele foto sunt ok, senzor principal de 48 de megapixeli, se va descurca în orice situație. Vine cu o cameră macro de 2 megapixeli și senzor de adâncime de câmp, pentru portrete cu blur pe fundal. Camera selfie este de 8 megapixeli, se va descurca ok în orice situație.
Telefonul Moto G9 are o baterie de 5.000 mAh, cu siguranță va ține mult și bine. Folosește încărcarea rapidă Turbo Power cu 20W, nu e cea mai rapidă, dar tot e bine pentru utilizatorul final.
Prețul din India a fost de circa 153 de dolari, dar la noi s-ar putea să vină cu alte taxe și costuri, să se ducă spre 800 de lei la lansare. Dacă aflu ceva oficial, revin cu informații.