Microsoft, în parteneriat cu Orange, Vodafone şi Cosmote, va lansa local telefoane din gama WindowsPhone pe 20 Octombrie 2009, oferind consumatorilor în următoarele săptămâni:
HTC: Diamond 2, Touch Pro 2, Touch 2, HD2
Samsung Omnia 2
LG: GM750
Toshiba: TG01
Telefoane mobile disponibile în Europa:
MDA Vario V, MDA Compact V, şi HTC Touch 2 prin Deutsche Telekom pe o serie de pieţe europene
Acer F1 şi L1 prin SFR în Franţa
HTC Touch Diamond2 prin SFR în Franţa
LG GM750 prin SFR în Franţa
Samsung Omnia 2 prin SFR în Franţa
TMN Bluebelt 2 şi TMN Silverbelt, produs de ZTE, prin TMN în Portugalia
Samsung Omnia 2 şi Omnia Lite prin TMN în Portugalia
HTC Touch Diamond2 prin Vodafone în Germania, Franţa, Spania, Olanda, Australia, Africa de sud, Europa Centrală
HTC Touch Pro2 prin Vodafone în Marea Britanie şi Elveţia
LG GM750 prin Vodafone în Germania, Marea Britanie, Spania, Olanda
Samsung Omnia 2 prin Vodafone în Franţa
HTC Touch2 prin Orange va fi disponibil săptămânile viitoare în Franţa, Spania, Polonia, Elveţia şi Slovacia
HTC Touch Pro2 prin Orange va fi disponibil săptămânile viitoare în Franţa, Marea Britanie şi Slovacia
Telefoane Windows 6.5 în America de Nord:
HTC Pure prin AT&T
HTC Imagio prin Verizon Wireless
HTC Ozone prin Verizon Wireless
Samsung Intrepid va fi disponibil prin Sprint pe 8 octombrie, 2009
HTC Tilt 2 va fi disponibil prin AT&T pe 8 octombrie, 2009
Modele de mobile WinMo 6.5 în Asia:
XTE X60 prin China Unicom
HTC Touch Diamond2 prin Telstra
Următoarele telefoane mobile sunt disponibile în Asia:
Acer E1, Acer C1, Acer F1
ASUS M20
HTC Snap, HTC Touch Pro2, HTC Touch Diamond2, HTC Touch2
LG GM730, LG GM550
Samsung Omnia II, Samsung Omnia Pro
Salut! Am si eu o rugaminte. Am vazut noul telefon aparut:HTC Touch 2 de la Orange.Poate sa-mi spuna cineva daca se poate mari dimensiunea fontului la acest telefon…. Am probleme cu vederea si doresc sa-mi apara scrisul mai mare, dar sa nu ma puneti sa-mi iau ochelari…. Multumesc…!!! A, inca o intrebare cine poate sa-mi faca o comparatie de functionare si utilizare ca telefon mobil efectiv intre HTC Hero si HTC Touch 2. Astept…..again, multumesc!!!
 
Se poate schimba marimea fontului:
Start > Settings > System Tab > Screen > Text Size tab
 
Multumesc mult…..banuiam, dar la Orange cand l-am vazut nu am avut suficient timp sa pot intra in setari….si apoi nici nu te lasa suficient timp sa te familiarizezi cu noile sisteme sau dispozitive aparute, de aceea a si urmat cea de-a doua intrebare….windows versus android…cel putin daca windowsul imi este familiar, de android doar am citit. Inca odata multumesc…!!!